1. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na sfinansowanie ołtarza Matki Bożej Miłosierdzia w Archikatedrze Białostockiej.
2. Następna niedziela (19.03) to 4 Niedziela Wielkiego Postu, tzw. Niedziela Laetare. Jest to również dzień imienin Ks. Abp Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Arcybiskupie. Z racji na 4 Niedzielę Wielkiego Postu, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP zostaje przeniesiona na poniedziałek 20.03.
3. W poniedziałek natomiast przeżywamy 10 rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.
4. Od czwartku rozpoczynamy pierwsze w historii parafii Misje Święte, przygotowujące nas do uroczystości poświęcenia naszego kościoła. Szczegółowy plan jest dostępny na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.
Za tydzień w sobotę 18.03 o g. 16:30 zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami Pieczurek. Początek tradycyjne na ul. Brzostowskiego (od ul. Włościańskiej). Po Drodze Krzyżowej Msza św. o g. 18:00 nie będzie Mszą niedzielną, ale z soboty 3 tygodnia Wielkiego Postu. Misje zakończymy 20.03 (poniedziałek) – w uroczystość św. Józefa Oblubieńca. Bardzo prosimy o modlitwę, abyśmy jak najlepiej przeżyli ten czas. Zaplanujmy i przygotujmy się do sakramentu pokuty, który będzie dostępny w zwykłe dni pół godziny przed Mszami, a niedzielę podczas Mszy św.
5. Bardzo proszę dzieci, młodzież, dorosłych o pomoc w sprzątaniu kościoła we środę po Mszy św. wieczornej, aby jak najlepiej od strony zewnętrznej przygotować naszą świątynię na zbliżające się uroczystości.
6. Caritas również zaprasza do udziału w akcji „Torba Samarytanka” – zbiórka artykułów o długim terminie ważności dla osób najuboższych. Papierową „Torbę Samarytankę” przygotowaną przez Caritas należy zwrócić wypełnioną artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności – najpóźniej do końca marca do Parafii. Są również skarbonki na jałmużnę wielkopostną.
7. Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacjami dotyczącymi Metropolity Krakowskiego Kard. Karola Wojtyły:
Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.
Warszawa, 9 marca 2023 roku
✠ Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
8. Życzymy wszystkim pokoju, radości i dobrego tygodnia